Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır? Pembekariyer #evdekal

Ödem, aşırı sıvı alımı, fazla tuz alımı, hareketsizlik, kiloda artış şeklinde durumlarda oluşan bazı hastalıkların da emaresi olan, damar iç sıvısının damar dışına sızması ile oluşan bir tür hastalıktır. Vücutta yumuşak dokular bulunan bölgelerde daha sık görünür. Kol, bacak, ayak bileğinde çoğunlukla görüldüğü şeklinde nefes darlığı şeklinde de görülmektedir.

Ödem Iyi mi Anlaşılır?

Yüzde sabahleyin görülen şişkinlik, akşam ve sabah arasındaki kilo farkınız belirgin belli ise, kullandığınız takılar (bilezik, yüzük şeklinde) sıkmaya başladıysa, bacaklarınızda elinizle basınca çukurluk oluşuyorsa ödem var anlama gelir.

Ödem Iyi mi Atılır?

İlk olarak ödemi oluşturan nedenler öğrenilmelidir. Oldukca şişman bir insansanız, zayıflama ödem atmada etkili olur. Alkol, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Karbonhidrat vücutta su tutulmasına niçin olduğundan karbonhidrat alımını mümkün olduğunca aza indirilmelidir. Karbonhidrat içeren gıdalardan tahıl, karabuğday, kinoa tercih edilmelidir. Kefir yada yoğurdu ara öğünlerin birinde ne olursa olsun tüketin. Uykunuza dikkat edin ve minimum 7-8 saat uyuyun. Dolaşımı hızlandırmaya destek masajlar yaptırın ve egzersizler yapın. Egzersizler terleme kanalıyla ödem attırır.

Ödem atmanızı sağlayacak besinler; maydanoz, kivi, ananas ve yeşil çay kürleri, ısırgan otu, kiraz sapı, karahindiba, portakal, kabak ve üzüm ödemin atılmasını sağlar. Bu tarz şeyleri tüketmeye çalışın. Kiraz sapı, biberiye, funda yaprağı ve ısırgan otu da ödem atımını hızlandırmaktadır.

Bolca su içmek ve sodyum alımını azaltmak ödem oluşmasını engeller. Kilonuzu dengede tutmaya çalışın, zira fazla kilolar damarlara tazyik yapacağı için ödemi arttırır. Metabolizmayı hızlandıran ve sindirimi kolaylaştıran kimyon vücuttaki fazla olan sıvıyı çözerek idrar miktarını arttırır. Antioksidan içeren ürünler ödemin hızla atılmasına katkı sağlar. Limonlu su oldukça iyi bir antioksidan olup sağlığa oldukça faydalıdır. Bunların yanı sıra ödem atmak için idrar söktürücü ilaçlar kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir