Sporun çocuklar üzerindeki fiziksel etkileri Pembekariyer #evdekal

Spor, sıhhatli bir vücuda haiz olmak ve sıhhatli bir gelişim göstermek açısından fazlaca önemlidir. Bundan dolayı bilhassa Batı vatanlarında fazlaca erken yaşta evlatların spora yönelmesi sağlanmaktadır. Erken yaşta meydana getirilen spor ile evlatların kas ve kemik gelişimleri pozitif yönde etkilenir ve çocuklar sıhhatli bir gelişim gösterirler. Meydana getirilen spor branşına nazaran, vücudun değişik bölgelerinde yer edinen kaslar gelişim göstererek güçlenir. Bu bölge de bulunan kemikler, tertipli sporun etkisiyle epifiz hormonunun salgılanmasını sağlar ve kemiklerde erken gelişim görülür. Bu duruma örnek olarak erken yaşta spora başlamış evlatların belirli bir süre sonunda süratli vücut gelişimi göstermelerini verebiliriz. Bundan dolayı takvim yaşları ile bijolojik yaşları içinde oldukça çok fark görülür.

Erken yaşta vücut gelişimi olan çocuklarda konsantrasyon, beceri, denge, koordinasyon, dayanıklılık, motivasyon, sürat, hız ve güç benzer biçimde mevzularda yaşıtlarına nazaran daha gelişmiş olurlar. Ufak yaşlarındaki çocuklarda olgunlaşma süresi yaşıtlarına nazaran daha süratli olup, gelişme süreci daha kısa sürelerde oluşmaktadır.

Evlatların vücut gelişimlerinin yanında kişi olma duygusu ile tanıştıkları için davranışlarına ve tavırlarına çeki seviye verirler. Tertipli olarak spor yaptıkları için artık bir kişi olduklarının farkına varıp, cemiyet içinde kabul görebilmek için kendilerini baştan aşağı inceleyip, davranışlarını düzeltme ihtiyacı hisseder ve düzeltirler. Spor yapmanın kazandırdığı şuur ile hareket ederek, beslenme alışkanlıklarını düzeltip bunu alışkanlık haline getiriler. Tertipli beslenmeyi alışkanlık haline getirdikleri için sağlıklarına dikkat ederler. Vücut gelişimleri ile doğru orantılı bir beslenme programı uygulamaya azami itina gösterirler.

Görüldüğü suretiyle sporun çocuklar üstünde birçok fizyolojik tesiri vardır. Bu etkilerin başlangıcında vücut gelişimi, vücut gelişimine bağlı olarak etik ve zihinsel gelişim gösterirler. Tertipli spor meydana getiren çocuklar hayatları süresince başarıya ulaşmış ve çalışkan olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir