Spor yapmanın psikolojik faydaları Pembekariyer #evdekal

Spor yapmak, vücudun zinde olmasını ve sıhhatli olmasını sağlamış olduğu benzer biçimde kişinin ruh halinin de terapi görmesini sağlar. Sporun insan psikolojisi üstündeki pozitif tesirleri olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Etrafınızda tertipli spor meydana getiren bireylerin ruh hallerindeki pozitif değişimi gözlemlemiş ve tanık olmuşsunuzdur.

Tertipli olarak spor meydana getiren kişinin vücudu daha sıhhatli ve daha görsel bir hale geldiği için şahıs kendisi ile barışık bir hale gelir. Kendisi ve vücudu ile barışan şahıs eskiden haiz olduğu vücudunun fena görünmesi ve sağlıksız olmasından kaynaklı fena düşüncelerden kurtulur. Kendisi ile barıştığı için daha öz güvenli ve daha mutlu bir ruh haline bürünür.

Tertipli spor meydana getiren şahıs, artık bedenine itina göstermenin, bedeni için vakit ayırarak sıhhatli bir yaşam sürdüğü için mutlu olur. Çevresinde spor yapmayan insanları görerek kendisine hususi davranılmış olduğu fikri kişiyi hep mutlu eder ve kişinin pozitif olmasını sağlar. Sıhhatli bir vücuda haiz olmayan kişilerde görülen depresyon hali, spor meydana getiren kişilerde görülmez. Şahıs kendi vücuduna kıymet vermediğinden ve vücudunun sıhhatli olmasının önemini bilmediğinden umursamaz olur. Şahıs kendisine kıymet vermediği için depresyon dediğimiz rahatsızlığın bir çeşidi, olan devamlı mutsuzluk halini yaşar. Vücudunun sağlıksız bulunduğunu, fena beslenip spor yapmadığını bilmiş olduğu için devamlı kendisine bir bahane bulma durumundadır. Bir süre sonrasında bahaneler kendisini doyum etmez ve mutsuz bir ruh hali kişinin karakteri olarak ortaya çıkar.

Tertipli spor, vücutta bulunan sinir sistemi içindeki sinir uçları olan impulsların kendisini yenilemesini sağlar. Yenilenen impulslar sinir sisteminin sıhhatli olmasını, her hangi bir tesir karşısında sakin ve relax bir tavır takınmanızı sağlar. Spor yağan bireylerin daha sakin oldukları ve sinirlenme sürelerinin daha uzun olduğu meydana getirilen emekler ile kanıtlanmıştır. Bu durum daha sakin bir ruh haline haiz olmalarından oluşur.

Önceki İçerikMeghan Markle’ in Giysileri ve Favori Markaları – Sende Satın Al
Sonraki İçerikTerlemenin Yararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir