Sarımsağın Şaşırtıcı Özellikleri Pembekariyer #evdekal

Sıhhatli olmasıyla birlikte leziz bir yiyecek dilediyseniz, yemeklerinizde sarımsak kullanmak en kolay yoldur. Lezzet dünyasının tanrısı olan sarımsak, yüzyıllardır neredeyse her ülke mutfağında bir numara olmuştur ve hala tesirini korumaktadır. Yalnız lezzet bakımından eşi olmayan değil, bununla birlikte bu büyülü minik ampul bir de sıhhatli beslenmenin odak noktasıdır. Gelin sarımsağın şaşırtıcı faydalarına beraber göz atalım.

Kalp Sağlığınızı Korur

Sarımsak, hastalıkla mücadelede ve kardiyovasküler sağlığı desteklemede inanılmaz bir etkiye haizdir. Sarımsakta bulunan allisin adında olan madde, nitrik oksit üretiminde dirimsel öneme haiz, kan damarlarını genişletmeye ve kan basıncını düşürmeye destek olan kuvvetli bir organik kimyasaldır. Günlük beslenme rutininize iki ampul eklemek kan basıncını düşürmeye, kalp sağlığını iyileştirmeye ve yaşlılarda kalp hastalığının etkilerini yavaşlatmaya destek olabilir.

Bağışıklığınızı Yükseltir

Boğazınızda ağrılar mı başlıyor? O vakit sarımsak kurtarıcınız olabilir! Sarımsağın antibiyotik ve antifungal özelliklerinden yararlanmak için çorbalarınıza kesinlikle ilave edin. Sarımsak, vücuttaki yabancı istilacıları bulmak ve silmek için bağışıklık sistemini harekete geçiren kimyasal maddeleri salgılar ve bağışıklık hücrelerini tetikleyerek sağlığınızı korumaya destek verir. Ve C vitamini açısından da güçlüdür. Böylece soğuk algınlığı, grip ve iç enfeksiyonlar şeklinde hastalıkların önlenmesinde destek olabilir.

Kilo Vermenizde Destek Olur

Sarımsak ek olarak kilo kaybını desteklemeye, cilt sağlığını iyileştirmeye destek olan ve yaşlanma karşıtı olarak da rol oynayan kimyasallara haizdir. Bazı araştırmalar sarımsağın kilo yönetimi ve kontrolüne de destek olabileceğini göstermiştir. Size uzun süre tokluk hissi verir ve böylece hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızada destek verir. Bu yüzden bilhassa rejim yaparken sarımsak kullanmaya itina gösterin.

Cildin Yaşlanmasını Yavaşlatır

Bu kadar faydanın yanında birde güzelleştirici tesiri yadsınamayacak kadar fazla. Manganez, magnezyum, fosfor ve kalsiyum şeklinde sarımsaktaki bazı mineraller; yaşlanma emareleri, lekeler ve hatta kırışıklıkların önlenmesine destek olabilecek cilt elastikiyetinin arttırılmasında faydalıdır. Hep genç ve güzel görünmek istiyorsanız sarımsak en iyi dostunuz olmalıdır.

 Sarımsaktan en iyi faydayı almak için iyi mi tüketmeliyiz?

Yalnız sarımsak doğrayıp bir tencereye fırlatıyorsanız, sarımsağın bazı yararlarından yoksun olabilirsiniz. Sarımsaktan en iyi şekilde yararlanmak için, pişirmeden ilkin ezmelisiniz. Peşinden pişirmeden ilkin 10 dakika süresince oda sıcaklığında beklemeye alın. Araştırmalar bu yöntemin ezmeden derhal sonrasında pişirmeye kıyasla, yararlı organik bileşiklerinin ortalama yüzde 70’inin korunmasına destek bulunduğunu göstermiştir. Bunun sebebi, sarımsak ezilmesinin ampul hücrelerine hapsolmuş bir enzimi özgür bırakmasıdır. Enzim, ezilip bırakıldıktan kısa bir süre sonrasında en yüksek seviyede yararlı bileşikler üretir. Sarımsak bundan ilkin pişirilirse enzimler imha edilmiş olur ve tüm faydalar yok olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir