Market Listenizde Bulunabilecek En Sağlıklı Yiyecekler Pembekariyer #evdekal

Uzmanlar, birazdan listeleyeceğimiz şu yiyecekleri hastalık savaşçıları ve enerji arttırıcılar olarak nitelendiriyor. Bu tarz şeyleri bir sonraki market alışveriş listenize kesinlikle ilave edin.

1. Limon

Bir tek bir limon günlük olarak C vitamini alımınızın yüzde 100’ünden fazlasına haiz ve bu da iyi kolesterol seviyelerini artırmanıza ve kemaiklerinizi güçlendirmenize destek verir. Ek olarak C vitamini cildiniz içinde oldukca mühim. Limonlarda bulunan narenciye flavonoidleri, kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye destek verir ve bir anti-enflamatuar görevi görür.

Sıhhatli beslenme önerisi: Tükettiğiniz yeşil çayınıza bir dilim limon ilave edin. Turunçgillerin çaydaki antioksidanları da ortalama yüzde 80 oranında azaltma kabiliyetini bulunmuş olduğu uzmanlar tarafınca belirlenmiştir.

2. Brokoli

Bir orta boy brokoli günlük K vitamini gereksiniminizin yüzde 100’ünden fazlasını ve günlük tavsiye edilen temel kemik yapıcı gıda dozunun neredeyse yüzde 200’ünü ihtiva eder. Hem de kanser önleyicidir.

Sıhhatli beslenme önerisi: Mikrodalga ile brokolinin C vitaminin yüzde 90’ını koruyun. Buharlama yada kaynatma, besleyicinin bir tek yüzde 66’sını meblağ. En uygun şekilde pişirmek besinlerin vitaminlerini korumada oldukca önemlidir.

3. Bitter Çikolata

Günde bir parça bitter çikolata yiyecek, sıhhatli bireylerde tansiyonu düşürebilir. Kakao tozu flavonoidler bakımından zengindir, antioksidanların fena kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.

Sıhhatli beslenme önerisi: Bitter çikolata, ortalama 53.5 miligram flavonoid ihtiva eder; Sütlü çikolatalar ise 14’ten azdır.

4. Patates

Bir dilim tatlı patates, bir tabak ıspanak yada brokolide bulunanla aynı oranda 66 mikrogram hücre yapımı folat ihtiva eder. Bir tatlı patateste, günlük olarak gereksinim duyduğunuz A vitamini ve bağışıklık artırıcı A vitamini miktarının neredeyse sekiz katı vardır.

Sıhhatli beslenme ipucu: Yemeden ilkin patateslerinizi soğumasını bekleyin. İlginç bir data olsa da araştırmalar, bu sayede yüzde 25 daha çok yağ yakabileceğinizi gösteriyor.

5. Somon

Somon bir depresyon, kalp hastalığı ve kanser riskini önleme ile bağlantılı olan omega-3 yağ asitlerinin büyük bir deposu. Bir porsiyon somon, Alzheimer hastalığına ve bellek yitirilmesine karşı koruma sağlayabilen günlük niasin dozunuzun neredeyse yüzde 50’sini ihtiva eder.

Sıhhatli beslenme önerisi: Yabani somondan 16 kat daha toksik atıcı, çiftlikte yetiştirilen yabani somonları tercih edin.

6. Ceviz

Tüm kuruyemişler kolesterolü düşürmeye destek olabilecek omega-3 yağ asitlerini ihtiva eder. Omega-3’lerin ruh halini iyileştirdiği ve kanserle savaşım etmede etkili olduğu gözlenmiştir ve ek olarak garip şekilde güneş ışığına karşı da koruyabilirler. Fakat buna güvenerek asla güneş kremini dikkatsizlik etmeyin.

Sıhhatli beslenme önerisi: Günlük ara öğün olarak 2-3 tam ceviz tüketin. Cevizde bulunan antioksidan melatonin, uykuyu düzenlemeye de destek verir.

7. Avokado

Sıhhatli yağlar, kolesterolü % 22 oranında düşürür. Avokadoda bulunan yağlarda sağlığınız için son aşama mühim olan yağlardır. Ve günlük ihtiyacın olan folatın yüzde 40’ına haiz olması kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Sıhhatli beslenme önerisi: Salatalarınıza ilave ederek, beta-karoten şeklinde mühim gıda maddelerinin  emilimini düzgüsel salatalara nazaran beş kat fazlalaştırabilirsiniz.

8. Sarımsak

Sarımsak, bakteri üremesini engelleyebilen kuvvetli bir hastalık savaşçısıdır. Sarımsakta bulunan bir bileşik olan allisin, kuvvetli bir antienflamatuar olarak işlev görür ve kolesterol, tansiyon seviyelerinin düşürülmesine destek verir.

Sıhhatli beslenme önerisi: Ezilmiş taze sarımsak en fazla allisin sahibi olandır. 10 dakikadan fazla yüksek ısıya maruz kalan sarımsak mühim gıda değerlerini kaybeder.

9. Ispanak

Ispanak lutein ve zeaksantin ihtiva eder, bunlar göz sağlığı için mühim iki bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlardır. Son araştırmalar, kanserle savaşan meyveler ve sebzeler içinde ıspanağın en etkili olduğu gösteriyor.

Sıhhatli Beslenme İpucu: 1 su bardağı ıspanak, 1 su bardağı rendeden geçirilmiş havuç, 1 muz, 1 su bardağı elma suyu ve buzu karıştırın, sabah tüketmek için mükemmel içeceğiniz hazır.

10. Fasulye

Haftada dört kez baklagil tüketmek, kalp hastalığı riskinizi yüzde 22 azaltabilir. Aynı sıhhatli beslenme alışkanlığı meme kanseri riskinizi de azaltabilir.

Sıhhatli beslenme ipucu: Fasulye ne kadar koyu renkli ise, o denli fazla antioksidan ihtiva eder. Siyah fasulye kabuğunun, beyaz fasulye kabuğunda bulunan antioksidandan 40 kat fazlasını ihtiva ettiği gözlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir