Korona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Dünyaya Etkisi? Pembekariyer #evdekal

COVID-19 olarak malum Korona virüsü şuan dünyamızın her yerini tesiri altına almış üst solunum yollarında enfeksiyona neden olabilen bir viral hücre türüdür.Korona virüsü çoğu zaman hayvanlarda ortaya çıkarken bazı durumlarda hayvanlardan insanlarada geçebilir.

Korona virüsü temas yada solunum yöntemiyle da bulaşabilen bir virüs türüdür.Yakın temas,öksürük,aksırık,tokalaşma,hasta insanlarla kalabalık ortamda bulunma bunun benzer biçimde etkenler virüsün bulaşma hızını mühim seviyede arttırır.

Korona Virüsü Emareleri

  • Yüksek Ateş
  • Kuru Öksürük
  • Boğaz Ağrısı
  • Nefes Darlığı
  • İştahsızlık
  • Bitkinlik

Korona virüsü öteki hastalıklar benzer biçimde insan vücudunda belli bir süre bulunduktan sonrasında etkilerini göstermeye başlıyor. Bu döneme Kuluçka periyodu diyoruz. Bu dönem ise kişiden kişiye değişmektedir fakat averaj olarak 7-14 gün sürmektedir. Şahıs kendisinin kuluçka döneminde olup olmadığını maalesef  anlayamaz.  Bu yüzden 7-14 gün süresince elinizden geldiğinizce evinizden çıkmamaya kalabalık ortamlarda bulunmamaya itina gösterip, sık sık elinizi yıkayıp etrafınızı dezenfekte etmeyi unutmayınız.

Korona virüsü bir tek insanları hasta etmekle kalmayıp düşük oranda ölüm olsa bile dünyamız üstüne büyük bir tesir oluşturmaktadır.Günümüz dünyasının en büyük devletlerinden önde gelen Çin’in bir tek bir hastalık virüsüyle ekonomik olarak son yüzyılın en büyük çöküşünü yaşayacağını kim bilebilirdi, kim tahmin edebilirdi.Bildiğiniz suretiyle dünyada ki her şey insan üstüne konumlanmıştır.Bundan dolayı da insan nereye giderse virüsü de yanında götürmüş olur. Şuan Türkiye’de ki virüs kaynağının Çin, ABD ve Ortadoğu kaynaklı bulunduğunu tamamımız biliyoruz virüs hasta eder insan bulaştırır.Çin Cumhuriyetinin yaşamış olduğu ruhsal ve ekonomik çöküşü yaşamamak için evlerimizde kalıp elimizden geldiğince kendimizi ve çevremizi temiz tutmaya devlet görevlilerimizin dediklerini uygulamaya çağrı ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir