El yapımı tavla ve dama oyunu nasıl yapılır? Pembekariyer #evdekal

Oynamak için aç,giderken topla. Taş, kağıt, makas ve bu şekilde oyunlardan sıkıldınız mı? Bu şekilde oyunlar cazibesini yitirdi ve artık oynanmıyor. Şişe kapaklarınızı biriktirin ve ister dama, ister tavla oynarken kullanın. Tıpkı tişörtler şeklinde, bu oyunların da zamanları asla geçmez ve devamlı oynanırlar.

Lüzumlu malzemeler aşağıda yazılıdır.

1

Bir tişörtten, kenarları 43santimetre olacak şekilde bir kare kati. (Ön ve arka kısmından ayrı ayrı olacak şekilde)

2

İkinci bir tişörtten ise, kenarları 5 santimetre olan, 32 tane kare ve kenarları 14 santimetre, tabanı 1,5 santimetre olan, 12 tane üçgen kati. Öteki tişörtün arda kalan kısımlarından da aynı şekilde 12 tane daha üçgen kati. Toplamda kesilen şekillerin sayısı 56 tane olmalı.

3

Adım 1‘de kestiğimiz büyük karenin içine, tam ortaya gelecek şekilde, kenarları 40 santimetre olacak şekilde bir kare daha çizilir. Bu şeklin içine ızgara biçiminde olacak şekilde, 5 santimetre kenar uzunluğu olan kareler çizilir ve Adım 2’de kestiğimiz ufak kareler, buralara şekilde gösterildiği şeklinde dikilir.

4

Her bir karenin sağlam olduğundan güvenilir olmak için, tüm parçaların kenarları ve büyük karenin etrafı, iğne ve iplik ile dikilir.

5

Adım 1’deki  ikinci büyük karenin içine de, tam ortasında olacak şekilde, kenarları 40 santimetre olan bir kare daha çizin. Sonrasında bu karenin bir kenarından diğerine, aralıkları 1,5 santimetre olan paralel çizgiler çizilir.

6

Adım 2’de kestiğimiz üçgenleri, çizilen paralel çizgiler arasına, şekilde gösterildiği şeklinde dizin. Aynı renkler yan yana gelmeyecek şekilde koymalısınız. Üçgenler arasındaki mesafeyi korumak için zigzag dikiş yapılması gerekir

7

Hazırlamış olduğumuz bu iki tane büyük oyun karesini, şekilli yüzleri dışarı gelecek şekilde birleştirip, dikiyoruz. Bir paçavradan kestiğimiz 25 santimetre uzunluğundaki 2 tane şerit şeklindeki ipi de, kareleri birbirine dikerken, bir kenarının tam ortasına gelecek şekilde, üst üste koyup dikiyoruz.

8

Bu şerit halindeki ipleri dikerken, büyük karelerin rulo yapıldığında birbirine bağlanabilmesi için dikildiğini unutmayıp, üst üste koyup öyleki dikmeliyiz. İplerin dışarıda kalan kısımları birbirlerine bağlanabilecek kadar uzun bırakılmalıdır.

9

Bu şerit halindeki ipleri dikerken, büyük karelerin rulo yapıldığında birbirine bağlanabilmesi için dikildiğini unutmayıp, üst üste koyup öyleki dikmeliyiz. İplerin dışarıda kalan kısımları birbirlerine bağlanabilecek kadar uzun bırakılmalıdır.

9

Dama yada satranç tahtamızı doğru konumlandırabilmek için, koyu renk karenin devamlı sağ alt bölümde olduğundan güvenilir olmalıyız. Tavla tahtasını doğru konumlandırmak için ise, üstündeki üçgenlerin uçlarının devamlı oyunculara doğru olduğundan güvenilir olmalıyız. Dama için, her bir oyuncuya 12 tane, tavla için ise, her bir oyuncuya 15 tane, değişik renkte olmak suretiyle pul gerekmektedir. Plastik şişe kapakları, soda şişesi kapakları yada başka oyun parçaları şeklinde şeyler bu iş için kullanılabilir.

Tavla oynamak için bir çift zar kapın ve oyunların tadını çıkarın!

Lüzumlu malzemeler:

  • 2 Tişört (XL gövde, değişik renklerde)
  • cetvel
  • işaretlemeler için tebeşir yada sabun
  • makas
  • iğne
  • iplik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir