Aile İçi Etkin İletişim Nasıl Kurulur? Pembekariyer #evdekal

Aile içinde sıhhatli ilişkiler kurulabilmesi için bazı somut önerileri sizlerle paylaşalım. Ilk olarak çocuğunuza rol model doğrusu örnek olmalısınız. Çocuğunuza kazandırmak istediğiniz davranış yada tutumlara sizin örnek olmanız oldukça önemlidir. Çocuklar çoğunlukla ana babalarının sözlerinden oldukca davranışlarına dikkat etmektedirler. Çocuğunuzun uyumlu, saygılı, dürüst olmasını istiyorsanız sizin de çoğunlukla bu davranışları sergilemeniz icap ettiğini unutmayınız. Çocuğunuzla devamlı konuşmaya itina gösterin. Pek oldukca anne ya da baba için başlıca engel konuşmak için süre bulunamıyor. Uzun bir yürüyüş, akşam yemeği, otomobille bir gezinti baş başa konuşmak için iyi fırsatlar uyarlanabilir. Duyguları, vaka yada düşünceleri çocuğunuzla kesinlikle paylaşmalısınız.

Çocuk ile kontakt sağlama şekilleri çoğu zaman 9 yaşın altındaki çocuğunuzla birlikte bir oyun etkinliğini doğrusu zekâ oyunları, el işleri benzer biçimde paylaşımda bulunmak için günün belirli zamanını ayırmalısınız ve bu süreye tutarlı bir şekilde uyum sağlayınız. Dokuz yaşın üstündeki çocuklar için ise kati oyun saatleri planlamak yerine yaşlarına uygun olacak etkinlikler düzenleyerek beraber süre geçirebilirsiniz. Aile paylaşım geceleri düzenleyiniz.

Haftada bir gece ve minimum 3 saati beraber geçirmeye itina gösteriniz.

Bilhassa de ergenlerin aile törenlerine gereksinimleri bulunmaktadır. Tüm bireylerin katılmış olduğu gecede birlikte yiyecek yapmış olup yiyebilirsiniz ve hepimiz unutamadığı bir anısını anlatabilir ki aslına bakarsanız çocuklar ana babalarının okul çağı hatıralarını dinlemekten hoşlanırlar. Hep birlikte oyun ve ya kukla gösterisi yazarak oynamayı tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzla şakalaşıyor şekilde iletişiminizin olmasına itina göstermelisiniz. İyi niyetli gülmece ile hoş bir kahkaha çocuk ve ebeveyn ilişkisini canlı tutulmasını sağlar, yaşamın zor yönleriyle daha kolay baş edebilmeyi sağlamaktadır.

Çocuklarda eğlenerek eğitim verin

Eşinizle aranızda oluşabilecek çelişkilerinizi gizli saklı olarak çözüme kavuşturmalısınız. Eşlerin birbirlerini eleştirerek hakaret etmesi çocuğun anne ve babasına duyduğu güvenin azalmasına niçin olmaktadır. Çocuğunuza evi anne ve babanın yönettiğini hissettirmelisiniz. Evin kurallarını yazarak asabilirsiniz. Çocuğunuzun da görüşlerini alarak temel kuralları en fazla üç ya da dört madde halinde belirleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşına uygun olacak şekilde vazife yada sorumluluklar vermelisiniz. Doğrusu çocuk, 2 yaşlarında elbisesinin bir parçasını giyerken, 3 yaşlarında atletini ve 5 yaşlarında ise kendi başına giyinip soyuna bileceği ebeveynlerce bilinmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Aile İçi Etkin İletişimin Önemi adlı yazımızda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bilgileri belirttik. Siz de bu doğrultuda ilerlerseniz kontakt sıkıntısı kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir